
Az EU halászati Adatgyűjtési Keretrendszert (DCF – Data Collection Framework) 2000-ben hozták létre, keretében az EU-tagállamok halászati adatokat gyűjtenek a közös halászati politika (KHP) tudományos szakvélemények útján történő támogatása érdekében. A kötelező adatgyűjtést az Európai Bizottság (EU) 2017/1004 rendelete, továbbá a halászati és akvakultúra-ágazatban a biológiai, környezeti, műszaki és társadalmi-gazdasági adatok gyűjtésére és kezelésére vonatkozó, 2022-től alkalmazandó többéves uniós program (EUMAP) létrehozásáról szóló (EU) 2021/1167 felhatalmazáson alapuló határozata írja elő.
Az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alap (ETHAA 2021–2027) létrehozásáról szóló (EU) 2021/1139 rendelet hatálya alatt minden tagállam egy nemzeti programot állít össze, melynek végrehajtása során a rendelet kötelezi a tagállamokat a DCF keretein belül történő adatgyűjtésre. Ennek megfelelően a Magyar Halászati Operatív Program Plusz (MAHOP Plusz) keretében két pályázati felhívás került kiírásra a halgazdálkodással kapcsolatos adatgyűjtés, -kezelés és -felhasználás támogatása érdekében: a MAHOP Plusz-1.2.2-2024 felhívás célja halgazdálkodással kapcsolatos adatgyűjtések kereteinek kialakítása, míg a MAHOP Plusz-1.2.1-2024 felhívás célja a halgazdálkodással kapcsolatos adatgyűjtés, -kezelés és -felhasználás támogatása.
A DCF keretében összegyűjtött adatok és információk biztosítják a halászati ágazat helyzetének megismerését és segítik a fejlesztési igények meghatározását, amely lehetőséget ad arra, hogy a támogatási időszakokban az ágazati igényeknek leginkább megfelelő fejlesztések valósulhassanak meg. A hazai támogatási lehetőségek kiaknázásához szükséges, hogy az ágazat képviselői rendelkezésére álljanak megfelelő adatok, melyekkel nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi pályázatok során hitelesen alá tudják támasztani a fejlesztési igényeiket. Továbbá, csak a rendelkezésre álló adatokra tudnak támaszkodni azok a szakemberek, akik az ágazati igényeket előterjesztik az EU és a hazai szakigazgatás felé, vagy azon kutatók, akik nemzetközi szakcikkeket írnak az akvakultúra ágazathoz kapcsolódó témákban. Az adatgyűjtés tehát mind a döntéshozók, mind az ágazati szereplők, a termelők és a kutatók számára elengedhetetlenül fontos.
A MAHOP Plusz DCF halgazdálkodási adatgyűjtés projekt célja a halgazdálkodás fenntartható és hatékony működésének elősegítése, valamint a szükséges tudományos adatok és szakvélemények biztosítása a szakigazgatás és az Európai Bizottság számára. Az AKI feladata a halgazdálkodással kapcsolatos adatgyűjtési tevékenységek koordinálása és kereteinek fejlesztése, az adatok gyűjtése, kiértékelése és a nyilvánosság számára történő megosztása.
A projekt megvalósítása során fejlesztésre kerülnek az adatgyűjtési és adatkezelési rendszerek, mely magába foglalja az akvakultúra termelés fenntarthatóságára vonatkozó adatgyűjtési tervek és jelentések elkészítésével, adatgyűjtések és adatszolgáltatások végrehajtásával kapcsolatos feladatokat, mint például a DCF Nemzeti Munkaterv szükség szerinti aktualizálása, a halgazdálkodással és halfeldolgozással kapcsolatos adatgyűjtések és adatszolgáltatások végrehajtása. A tógazdasági és intenzív haltermelésre vonatkozó reprezentatív adatgyűjtések végzése, illetve pilot vizsgálatok végrehajtása az akvakultúra-gazdaságok környezeti fenntarthatósága, az ökoszisztéma szolgáltatások ágazati szintű azonosítása és gazdasági értékelése, valamint az intenzív haltermelés állatjóléti tényezőinek vizsgálata érdekében.
Kiterjed továbbá a rendelkezésre álló adatokat integráló és megjelenítő, lekérdezhető, szakmai elemzéseket és háttéranyagokat is tartalmazó, nyilvánosan elérhető oldalak kialakításra az AKI honlapján és Agrárinformációs Portálján.
Felöleli a hal termékpályára vonatkozó piaci információs adatgyűjtések elvégzésével kapcsolatos feladatokat, mint a Magyarországon jellemzően termelt halfajok termelői árainak, egyes népszerű haltermékek fogyasztói piaci, kiskereskedelmi és webshop árainak rendszeres felmérése és publikálása. A hazai lakosság haltermék-vásárlási szokásainak és a hazai halkereskedők gazdasági tevékenységének megismerését.
A magyarországi halászati ágazat átfogó vizsgálatára irányuló feladatok keretében pedig rendszeres előrejelzések készülnek a bruttó hazai haltermelésről. Kiszámításra kerül a hazai éves halfogyasztás és a halgazdálkodási ágazat éves termelési értéke. Elemzésre kerül a halászati és akvakultúra-termékek külkereskedelmi forgalma, a hazai hal termékpálya piaci folyamatai, illetve az ágazati szereplők pénzügyi helyzete.
A feladatok a fentieken túlmenően kiterjednek a MAHOP Plusz kedvezményezettek és érintett felek támogatási intézményrendszerrel kapcsolatos tapasztalatainak, továbbá az akvakultúra ágazat innovációs potenciáljának felmérésére és elemzésére.
A projekt végrehajtása során rendszeresen megjelenő szakmai kiadványok hozzájárulnak, hogy a halgazdálkodási szakigazgatás, valamint a halgazdálkodással kapcsolatos feladatokat ellátó egyéb állami szervek megalapozott szakpolitikai döntéseket hozhassanak, iránymutatást nyújtanak a termelőknek, a halászati ágazatban érdekelteknek, illetve a lakosság tájékozottságának növelését segítik. A projekt biztosítja továbbá a halászati ágazattal kapcsolatos eredmények és ismeretek rendezvények keretében történő nyilvánosságra hozatalát, valamint a projektrésztvevők képzését, ismereteik naprakészen tartását a szakértői üléseken, rendezvényeken, tudományos konferenciákon, tanulmányutakon, képzéseken való részvétel támogatásával.
Kihívások és lehetőségek a hazai halgazdálkodás innovációjában, 2025




Cím
MAHOP Plusz DCF halgazdálkodási adatgyűjtés
Rövidítés
DCF3
Projekt azonosító
MAHOP_PLUSZ-1.2.1-24-2024-00001
A kedvezményezett neve
AKI Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
A támogatás összege
1 390 600 000 Ft
Támogatás mértéke
100%
A projekt tervezett befejezésének dátuma
2029.12.31.