Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI), az Agrárminisztérium (AM) és a Magyar Bankszövetség (Bankszövetség) 2023. április 4-én hetedik alkalommal tartotta meg Támogatások és finanszírozási folyamatok az élelmiszer-gazdaságban című rendezvényét. A szakmai találkozón az agrárfinanszírozásban meghatározó bankok, garanciavállalók, lízingcégek és egyéb pénzügyi szervezetek képviselői, valamint az AM, a Bankszövetség és az AKI illetékesei vettek részt. A rendezvény célja a 2022. évi pénzügyi folyamatok értékelése, az új KAP támogatási lehetőségeinek áttekintése, valamint a 2023. évi finanszírozási várakozások megvitatása volt. A workshop aktív szereplői személyesen is találkozhattak, az érdeklődők online formában követhették az eszmecserét.
Dr. Lámfalusi Ibolya, az AKI Fenntarthatósági Igazgatóságának helyettes vezetője a mezőgazdaság és az élelmiszeripar 2022. évi finanszírozási folyamatairól tartott előadást. Azt követően dr. Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős államtitkár ismertette a 2023-tól induló új közös agrárpolitika részleteit, különös tekintettel a közvetlen támogatásokkal összefüggő változásokra.
A program második felében Fórián Zoltán (Erste Bank), Hollósi Dávid (Takarék Csoport), Leskó Tamás (AVHGA), Szabó István (OTP), Takáts Zsolt (Raiffeisen Bank) és Tresó István (Bankszövetség, K&H) felkért hozzászólók kerekasztal-beszélgetésen fejthették ki véleményüket, gyakorlati tapasztalataikat a 2022. évi agrárfinanszírozási folyamatokkal, és a 2023. évi várakozásokkal kapcsolatban. A rendezvényen résztvevők egyetértettek abban, hogy 2022. a volatilitás (pl. árak, infláció) és a meglepetések éve volt (pl. dinamikus kamatemelés), így az egy évvel korábbi rendezvényen megfogalmazott várakozásaiktól eltérően alakult a gyakorlat. Az élelmiszer-gazdaság kockázati megítélése összességében romlott. A kedvezőtlen gazdálkodási feltételek mellett felértékelődtek a támogatások, valamint a banki tanácsadás és a tudás szerepe, amely segíti az eligazodást az átalakult körülmények között. A vélemények ugyanakkor megoszlottak abban, hogy az agrárgazdasági vállalkozások mennyire vannak jó pénzügyi kondícióban jelenleg.
A jövőt illetően a visszarendeződés várhatóan hosszabb időt (több évet) vesz igénybe, a kamatok esetében mindenképpen. Az ágazat fennmaradásához elengedhetetlen a folyamatos fejlesztés, ezért kedvezményes hitelprogramra volna a szükség, amely az új KAP beruházási pályázatainak igénybevételét is elősegíti.
A workshop jelentősége, hogy lehetőséget teremt az agrárirányítás és a pénzügyi szervezetek képviselői közötti közvetlen kommunikációra, illetve a szakpolitikai és a finanszírozói szempontok ütköztetésére, megvitatására. A workshop a tervek szerint 2024-ben is megrendezésre kerül.