Az éghajlati és vízjárási szélsőségek következtében a termésbiztonsághoz a növénytermesztésben már nem elegendő a talaj vízháztartását segítő megfelelő agrotechnika (például talajművelés) alkalmazása, hanem a vízvisszatartás és a víztakarékos öntözéses gazdálkodás feltételrendszerének biztosítása is szükséges. A változó környezeti feltételekhez való optimális alkalmazkodás hidrogeológiai és talajtani, agrotechnikai és öntözéstechnikai ismeretek, valamint a vízkészlet-gazdálkodás tudatos összekapcsolását igényli.
A gazdálkodói szerepvállalás egyre nagyobb hangsúlyt kap a környezeti fenntarthatóság javításában, illetve a klímaváltozás hatásainak mérséklésében. Előtérbe kerülnek az éghajlatváltozási és környezetvédelmi intézkedések, továbbá azok versenyképességre és gazdasági fenntarthatóságra gyakorolt hatásainak vizsgálatai. A kutatás a mezőgazdasági vízgazdálkodást, vízhasználatot és öntözést komplex módon értékeli, figyelembe véve a gazdasági, környezeti és társadalmi szempontokat. A mikro- és makrogazdasági hatékonyságot és termelékenységet empirikusan vizsgálja, tekintetbe véve a környezeti és éghajlati tényezőket, valamint térben és időben elemzi az agrárkörnyezeti intézkedések hatékonyságát, és adott esetben iránymutatásokat ad a földhasználat vagy a technológia módosításához.
Az öntözésfejlesztés gazdaságelemzése a gyakorlatban a fenntartható mezőgazdasági vízgazdálkodás, vízvisszatartás és öntözésfejlesztés kérdéseire összpontosít, amelyek a természeti erőforrások fenntartható használatával kapcsolatosak.