Április 28-án 110 résztvevővel került sora Horizont Európa keretprogram 6. klaszterét és a Körforgásos Biomassza-alapú Európai Közös Vállalkozás (CBE JU) lehetőségeit bemutató webináriumra, ahol többek között bemutatkozott a Bioalapú Ipari Konzorcium (BIC) is. Az online rendezvényre a BIOEASTsUP H2020-as projekt keretén belül került sor, melyet az Agrárminisztérium az AKI-val és a Budapesti Műszaki Egyetemmel együttműködve szervezett meg. Az előadók főként a K+F és az ipari szektor részére mutatták be azokat a lehetőségeket, melyek a kezdeti stádiumban lévő projektek finanszírozására vehetők igénybe. A rendezvény aktualitását az adta, hogy az Európai Bizottság épp most tárgyalja a Horizont Európa keretprogram 2023–2024-es munkaprogramját, ahogyan a CBE JU is jelenleg hagyja jóvá stratégiai terveit, valamint első munkaprogramját. Így a résztvevők elsők között hallhattak az elkövetkező két évet meghatározó irányokról, elképzelésekről. A BIOEAST-országok képviselőinek lehetőségük nyílt arra is, hogy közvetítsék igényeiket a nemzetközi döntéshozók felé, ezáltal elősegítve a közép-kelet-európai régió nézőpontjának megjelenését a stratégiai dokumentumokban.
Az Európai Bizottság részéről Tomasz Calikowski bemutatta a 2018-as Bioökonómia Stratégia által kijelölt irányokat, az előrehaladást vizsgáló dokumentum várhatóan május végén válik elérhetővé. A dokumentum hivatalosan a 2022. október 6–7-én Brüsszelben megrendezésre kerülő Bioökonómia Konferencián debütál, mely jelenleg az EU egyik legnagyobb bioökonómia témájú szakmai rendezvénye. Tomasz Calikowski beszámolt a Horizont Európa 2023–2024-es munkaprogramjának előrehaladásáról, melynek első felhívásai várhatóan év végén nyílnak meg.
Marco Rupp a BIC képviseletében bemutatta a szervezetet, illetve annak munkásságát a biomassza-alapú gazdaság területén. Szoros együttműködésben dolgoznak az Európai Bizottsággal, jelenleg több mint 240 ipari és körülbelül 160 egyéb taggal rendelkeznek a kutatási, oktatási, kereskedelmi szférából. A BIC különlegessége, hogy tudományterületeken és szakmákon átívelő szervezetről van szó, maga a biomassza hasznosítása is indokolja ezt.
Virginia Puzzolo, a CBE JU programigazgatója bemutatta a 2 milliárd eurós költségvetéssel rendelkező partnerséget. A korábban BBI JU néven működő szervezet alapjaira építő új, az ipart és a Bizottságot összefogó partnerség folytatja elődjének munkáját, olyan átfogó célokkal, mint az innovációs folyamatok felgyorsítása a biomassza-alapú gazdaságban, valamint a meglévő bioalapú termékek piaci bevezetésének és a bioalapú rendszerek magas szintű környezetvédelmi teljesítményének biztosítása. Második előadásában Virginia Puzzolo betekintést nyújtott a CBE JU kutatási és innovációs stratégiájának főbb irányaiba, melyet az elkövetkező hónapban fogad el a partnerség, és ezután nyilvánosságra is hozza azt. Az első felhívások a partnerség részéről júniusra várhatók.
A BIOEAST-kezdeményezés részéről Biljana Kulišić és Józó Muriel mutatták be a biomassza-alapú vegyipari termékeket és a bioenergetikai szektort érintő regionális igényeket.
Az előadások ezen az oldalon érhetők el.