Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), valamint az Európai Bizottság szervezésében 2021. július 7-én szakmai rendezvényre került sor az élelmiszer-termelés biztonsága és az éghajlatváltozás összefüggései témakörben, melyen felkért hozzászólóként részt vett az Agrárközgazdasági Intézet ügyvezető igazgatója, dr. Goda Pál.
A „When science meets policy to boost food systems transformation” címmel megrendezett online rendezvényen a tudományos élet szereplői mellett nemzetközi szakmai, érdekképviseleti szervezetek (pl.: Asian Farmers’ Association for Sustainable Rural Development [AFA], Climate Smart Agriculture Youth Network [CSAYN], AGREA) képviselői, az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságának (DG AGRI) vezető szakértői, valamint az Európai Parlament képviselői vettek részt.
A három szekcióból álló rendezvényen a résztvevők elsősorban arra a kérdésre keresték a választ, hogy hogyan hangolható össze hatékonyan az élelmiszer-termelés biztonsága és a környezeti fenntarthatóság a tudomány és a szakpolitika közötti párbeszéd elmélyítésével. A rendezvény harmadik szekcióját felvezető előadásában dr. Goda Pál a kérdéskör kapcsán az interdiszciplinaritás, valamint a tényalapú megközelítésmód fontosságát hangsúlyozta. Kiemelte a gazdálkodók, a civil társadalom, az oktatás, valamint a szakpolitika szereplőinek tapasztalatait becsatornázó többszereplős megközelítés eredményességét, valamint az alulról induló, „bottom-up” megoldások jelentőségét, melyek nem csak az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésében, de a helyi szintű alkalmazkodási stratégiák kialakításában is jelentőséggel bírnak. Rámutatott az agrárdigitalizáció térnyerésében rejlő lehetőségekre, ennek kapcsán kiemelte az Európai Unió tagországaiban működtetett FADN rendszer környezeti, társadalmi szempontú megújulását, valamint a távérzékeléses adatgyűjtések fontosságát. Felhívta a figyelmet az innovációk katalizálásában, elterjesztésében kulcsszerepet játszó EIP-AGRI hálózat fenntartásának és továbbfejlesztésének fontosságára.
Dr. Goda Pál előadását Kerstin Resenow, a DG AGRI Kutatási és Innovációs Főosztálya vezetőjének hozzászólása követte, majd Esther Penunia, az AFA főtitkára, Cherrie Atilano, az AGREA elnöke, valamint Martin Hojsík, az Európai Parlament képviselője fejtette ki a témakörrel kapcsolatos álláspontját. A FAO és az Európai Bizottság által megrendezett, európai uniós és egyéb nemzetközi szakemberek bevonásával megvalósult független párbeszéd számos szempontot adott a rugalmas, inkluzív, környezeti szempontból is fenntartható, hatékony élelmiszerrendszerek megvalósításához, a tudomány és a szakpolitika közötti interfész elősegítéséhez.