Az ENSZ elsivatagosodás elleni egyezményének (UNCCD) 16. részes felek konferenciáját (COP16) 2024. december 2–13. között tartották a szaúd-arábiai Rijádban. Az egyezménnyel kapcsolatos uniós álláspont kialakításáért felelős tanácsi munkacsoportot (WPIEI Desertification), és ezáltal a konferencián részt vevő tagállamok munkáját – a Tanács soros elnökségét betöltő országként – hazánk koordinálta. A Molnár Péter (Országos Vízügyi Főigazgatóság) vezette magyar elnökségi delegáció tagjaként az Agrárminisztérium szakértői mellett az AKI részéről Farkas Marcell (Klíma- és Környezetkutatási Osztály) vett részt a konferencián.
Az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezménye (UNFCCC) és a biológiai sokféleségről (CBD) szóló megállapodásai mellett a három riói egyezmény egyikeként a UNCCD kétévente ülésezik. A 2024-ben tartott 16. részes felek konferenciája (COP16) az egyezmény fő döntéshozó testületeinek plenáris üléseivel, valamint az ezen testületek döntéseit előkészítő és az egyes országok álláspontjait szintetizáló szakértői csoportok egyeztető üléseivel zajlott. A tanácskozásokat megelőzően a konferencia mindegyik napján a magyar elnökség vezetésével EU koordinációs üléseken vettek részt a tagállami delegáltak, ahol az előző napi fejlemények alapján a képviselendő uniós álláspont megerősítésére vagy módosítására került sor az egyes döntéshozó testületek adott napirendi pontjai szerint. Hasonló egyeztető megbeszélések voltak más országcsoportok (pl. Öböl-államok) résztvevői között is, hogy a regionális álláspontok előzetes kialakításával gyorsítsák a szakértői csoportokban zajló munkát.
Az egyezmény szempontjából magukat érintett országként (affected country party) deklaráló államok a UNCCD-n belül külön regionális csoportokat (Annex) alkotnak, amelyek szintén önálló egyeztető üléseket tartottak a konferencia alatt. Hazánk az elnökséget betöltő országként egyben az Észak-Mediterrán (Annex IV) régiót is képviselte. A rendezvényen jelentette be Franciaország, hogy érintett félként csatlakozik az Annex IV régió országcsoportjához. Visszatérő eleme a diskurzusoknak, hogy az EU egésze is deklarálja magát érintett félként, azonban ezt egyes tagállamok ellenzik, mivel ezáltal később konkrét stratégiákban, jogszabályokban és dedikált pénzügyi forrásokban is meg kellene jelennie a UNCCD célkitűzéseinek.
Az ülésekkel párhuzamosan egyéb szakmai programok is zajlottak, amelyeken többnyire egy-egy érintett ország mutatta be az elsivatagosodás, az aszály és a talajdegradáció elleni küzdelem során szerzett tapasztalatait és a helyi jó gyakorlatait. A programokat, az ülések menetrendjét és az egyéb praktikus információkat a konferencia napi kiadványában lehetett nyomon követni.
A COP16 hivatalos progjamjainak és az egyes részt vevő delegációk standjainak helyszíne mellett a konferencia bárki számára látogatható részében a fogadó ország, Szaúd-Arábia különféle kulturális programokkal és bemutatókkal, interaktív kiállításokkal és gasztronómiai különlegességekkel várta az érdeklődőket.
A COP16 során született döntésekről a UNCCD előzetes összefoglaló jelentései ide és ide kattintva érhetőek el.