Az európai uniós klímasemlegességi célkitűzés eléréséhez nélkülözhetetlen a légköri szén-dioxid megkötése, hiszen mindig lesznek olyan ágazatok, amelyek üvegházhatású gázokat (ÜHG) bocsátanak ki. A talaj és a biomassza képes a szén megkötésére és tárolására, ezért a földszektor egyre fontosabb szerepet kap a klímapolitikában, mellyel összefüggő feladatokról az Éghajlatpolitikai Főigazgatóság (DG CLIMA) 2024. december 10-én tagállami szakértői munkacsoportülést tartott munkatársaink, Óvári Csilla és Pozsonyi Dávid részvételével.
A rendezvényen tájékoztatást adtak a 2025-ös ÜHG-leltárjelentési időszakkal, a Nemzeti energia- és klímaterv (NEKT) előrehaladási jelentésének részét képező ÜHG-előrejelzésekkel és az agrár-élelmiszeripari értékláncok zöld átállását segítő pénzügyi ösztönzők kidolgozásával kapcsolatos feladatokról, valamint az uniós karbontanúsítási rendszer kialakításáról. A rendszer alapját képező EU rendelet 2024. november 27-én jelent meg, a végrehajtási szabályok kidolgozása folyamatban van, és jövőre is folytatódik az idén megkezdett tematikus online workshopok formájában, melyeken az AKI is részt vesz.
Az EU KAP (közös agrárpolitika) hálózat bemutatta továbbá nemrég közzétett tanulmányát, mely a tagállami KAP stratégiai tervek ÜHG-kibocsátáscsökkentési potenciálját vizsgálta. A program részeként több tagállam megosztotta jó gyakorlatát, így áttekintést kaptunk az évente készülő holland klíma- és energetikai előrejelzésekről, Dánia új adórendszeréről és az ír eredményalapú agrárkörnyezet-gazdálkodási programról.