A 2024–2025-ös tél – a korábbi évekhez hasonlóan – melegebb volt a sokéves átlagnál, ugyanakkor nem érte el a 2023-as tél rekordmeleg szintjét, amely 1901 óta a legmelegebbnek számít. Az időjárás szempontjából az idei tél egyik legfontosabb jellemzője az országos szintű csapadékhiány volt: a lehullott csapadék mennyisége mindössze a sokéves átlag 57 százalékát tette ki.

A kedvezőtlen időjárási viszonyok hatással voltak a mezőgazdasági munkák előrehaladására is. Az operatív jelentések alapján 2025-ben a tavaszi vetésű szántóföldi növények vetésterülete várhatóan mintegy 2 millió hektár lesz. Április 16-ig a tervezett vetések 21,2 százaléka valósult meg. A zöldségfélék vetése országosan 24,3 százalékos készültségnél tartott, míg a gabonaféléké 20,8 százalékon állt.
További információkat e témában a Tájékoztató jelentés a tavaszi mezőgazdasági munkákról című kiadványunkban olvashat, mely innen érhető el: 2025/1. szám.