Magyarországon a gazdálkodók 24,9 milliárd forint feletti növénybiztosítási díjat fizettek be a biztosítók részére 2024-ben (–15,7 százalék 2023-hoz képest), amiből 23,9 milliárd forint (a befizetések mintegy 96 százaléka) után kívánták igénybe venni az utólagos állami díjtámogatást.
Az Agrárminisztérium által elindított agrárkárenyhítési rendszer mellett a termelői öngondoskodás nagy jelentőséggel bír, mivel így a gazdálkodók a mezőgazdasági biztosítások megkötésével tovább csökkenthetik az időjárási viszonyok és más természeti kockázatok negatív hatásait. A díjtámogatott agrárbiztosítási rendszer már tizenharmadik éve működött 2024-ben, amelynek keretében a gazdálkodók a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának legfeljebb 70 százalékát kaphatják vissza utólagos támogatásként (túligénylés esetén visszaosztásra kerülhet sor). A támogatáshoz rendelkezésre álló keretösszeg 2024-ben 13 milliárd forint volt. Az agrárbiztosítások piacának alakulásában, fejlődésében jelentős szerepet játszik az igényelhető állami támogatás, mivel a termelők inkább a díjtámogatott konstrukciót választják.
A növénybiztosítási ágazat hegemóniája továbbra is fennállt, 2024-ben az összbevétel 87,9 százalékát adta ez a szegmens. Az állatbiztosítási ágazat részesedése az összes díjbevételből nőtt (+1,9 százalék), a vagyon- és felelősségbiztosításoké szintén emelkedett (+10,1 százalék), míg az erdőbiztosításoké a minimális szinten maradt.

További információk e témában a Mezőgazdasági biztosítások 2024. év című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 1. szám.