2024 november 25–28. között Szolnokon rendezték meg a növényorvosok és növényvédelmi szakmérnökök számára előírt, ötévente esedékes, 40 órás kötelező továbbképzést. A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei növényorvosi kamara által szervezett eseményen az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) szakértői is részt vettek, többek között Kolesza Gergő, Farkas Marcell és Gál Tamás.
A továbbképzés zárónapján Kolesza Gergő, az AdvisoryNetPest projekt szakmai koordinátora, bemutatta a kezdeményezés célkitűzéseit, valamint az AKI szerepét a projekt megvalósításában. A projekt átfogó célja, hogy az Európai Unió tagállamaiban hálózatba szervezze és korszerűsítse a szaktanácsadói szolgáltatásokat, ezzel elősegítve a tudásmegosztást és az innovatív megoldások szélesebb körű elfogadását. Különös hangsúlyt fektet továbbá a peszticidek használatának és kockázatainak csökkentésére irányuló megoldások támogatására, összhangban az EU „Farm to Fork” stratégiájában meghatározott célokkal. Az AKI tevékenységei közé tartozik a kapcsolódó projektek és kezdeményezések feltérképezése, a szakpolitikai és intézményi keretrendszer elemzése, valamint a nemzeti szaktanácsadói hálózat kialakítása és koordinálása. Továbbá az intézet központi szerepet játszik a projekt és a nemzeti szintű tevékenységek közötti kapcsolattartásban.
Az esemény zárásaként Gál Tamás, az AKI Innovációs és Digitalizációs Támogató Egységének (ITE) képviselője ismertette a várhatóan 2024 márciusában megjelenő EIP (Európai Innovációs Partnerség) együttműködések támogatása, Szakmapolitikai célok elérését támogató innovációk című pályázati felhívás részleteit. Hangsúlyozta, hogy az ITE egyik kiemelt feladata az operatív csoportok disszeminációs tevékenységének támogatása annak érdekében, hogy az elért eredmények minél szélesebb körben eljuthassanak az érintettekhez. Emellett felhívta a figyelmet az ITE által szervezett jövőbeni képzésekre és rendezvényekre is, amelyek az innováció és a digitalizáció térnyerését hivatottak elősegíteni a mezőgazdasági szektorban.