Az Agrárminisztérium megbízásából az Agrárközgazdasági Intézet (AKI), az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), a MATE Környezettudományi Intézetének Öntözési és Vízgazdálkodási Kutatóközpontja és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) falugazdász-hálózata 2024 tavaszán országos felmérést végzett, melynek célja a gazdálkodói vízvisszatartási hajlandóság és tudás megismerése volt a mélyfekvésű, vízvisszatartásra alkalmas területeken. A felmérés közel 40 ezer hektár mélyfekvésű, potenciálisan vízvisszatartásra alkalmas területhez kapcsolódott, a több mint 10 ezer érintett válaszadó termelő 80 százaléka fontosnak tartja a termőterületi vízmegtartást.
A felmérés eredménye és a vízügy műszaki szakmai javaslatai alapján a NAK szakemberei 5 különböző típusú mintaterületet választottak ki: Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Békés vármegyében egyet-egyet, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében pedig kettőt. Ezeken a mintaterületeken az érintett tulajdonosok és földhasználók körében elindultak a szakmai workshopok a NAK szervezésében október végén, november elején Földesen, Törökszentmiklóson, Kondoroson és Urán. A rendezvényeken az AKI tájékoztatást adott a felmérés eredményeiről, az OVF és a területi vízügyi igazgatóság szakemberei a kiválasztott mintaterület és az ahhoz készülő műszaki dokumentáció részleteit ismertették, a NAK pedig a közös agrárpolitika (KAP) várható támogatásait mutatta be, melyek a vízvédelmi célú nem termelő beruházások és azok fenntartásának elősegítésére irányulnak.
A termelői workshopon a gazdálkodók részéről pozitív volt a fogadtatás, nyitottság a területen történő vízmegtartásra vonatkozóan és számos kérdést is megfogalmaztak. A vízügyi igazgatóságok a mintaterületekre műszaki megvalósíthatósági terveket készítenek el az érintett gazdálkodók bevonásával. Ezek a tervek segítséget nyújtanak a megfelelő vízmegtartási megoldás kiválasztásában és az érintettek összefogásában a 2025 tavaszán várható KAP vízvédelmi, nem termelő pályázatok előkészítésénél és sikeresebb benyújtásában.