Az európai KAP-hálózat végrehajtási almunkacsoportjának 2023. november 9-i találkozója – a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság (DG AGRI) szervezésében – elsősorban a KAP stratégiai terv előrehaladására összpontosított. A találkozó résztvevői többnyire a tagországok mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért, valamint környezeti ügyekért felelős minisztériumai, irányító hatóságai, gazdálkodói és egyéb szakmai szervezetei voltak. Az AKI képviseletében Bálint Csaba, a Fenntarthatósági Kutatások Igazgatóság kutatója vett részt az eseményen az almunkacsoport állandó tagjaként.
A rendezvény keretében a DG AGRI szakértői bemutatták a tagállami KAP stratégiai terveknek egy, az ECORYS által vezetett kutatás keretében elkészült elemzésének legfontosabb eredményeit, a tagországok közötti hasonlóságokat és eltéréseket a kilenc specifikus és egy átívelő célkitűzéshez kapcsolódó szükségletekben, intézkedésekben és forrásallokációban, illetve a várható hatásokat olyan területeken, mint a környezeti és klímacélok, a fiatal gazdálkodók, a foglalkoztatás, az innováció stb.
A KAP stratégiai tervek tagállami szintű végrehajtásának előrehaladását néhány felkért hozzászóló ismertette a saját országára vonatkozóan. Ennek kapcsán szóba került a nagyobb országok (pl. Németország) regionális stratégiáinak összehangolása és annak nehézsége, illetve általában véve az egyszerűsítésre (simplification) vonatkozó erőfeszítések visszafogott sikere, a vidékfejlesztés háttérbe szorulásának kockázata, de jó gyakorlatok említésére is sor került, mint pl. a finnországi digitalizációs fejlesztések a végrehajtásban.
A KAP-hálózat monitoring bizottságokra, az ökológiai alapprogram (Eco-scheme) tervezésére és megvalósítására, illetve a készségfejlesztésre specializálódott tematikus csoportjainak képviselői is beszámoltak munkájukról, találkozóik eredményeiről. Összességében, a közös agrárpolitika megvalósításának egyes területein kiemelten fontos az átláthatóság, a valódi egyszerűsítés, a rugalmasság a végrehajtásban, a kommunikáció, a gazdálkodók és egyéb kedvezményezettek számára az információ megfelelő átadása, a kapacitásépítés. A területi dimenzió hangsúlyosabb érvényesülésének előmozdítása érdekében szükség van az Európai Bizottság főigazgatóságainak (DG-k) fokozottabb együttműködésére.
Interaktív csoportmunka keretében a hálózat által a következő néhány évben (2027-ig) felkarolandó témákat, azok relevanciáját, céljait és célcsoportjait, kívánatos formátumait, módszereit és tevékenységeit, elvárt eredményeit azonosították a résztvevők: ilyen témakörként jelent meg a KAP stratégiai terv „zöld architektúrájának” megértése, a digitalizáció eszközeivel történő egyszerűsítés, a generációváltás és az integrált területi megközelítés.