Sikeresen védte meg doktori dolgozatát Szili Viktor, az AKI Agrárgazdasági Igazgatóság, Költség- és Jövedelemelemzési Osztályának kutatója, aki több éven át tanulmányozta a magyarországi sertéstartás költség- és jövedelemhelyzetét, valamint az ágazat termelésoptimalizálási lehetőségeit hazai és nemzetközi megközelítésben, illetve a témához kapcsolódóan modellfejlesztéseket dolgozott ki.
A magyarországi sertéstartás költség- és jövedelemhelyzete és a termelésoptimalizálás lehetőségei című értekezése nyilvános védésére a MATE Gazdaság- és Regionális Tudományi Doktori Iskola szervezésében 2023. szeptember 14-én, a gödöllői Szent István Campus földszinti rektori dísztermében került sor.
A jelölt témavezetője Törőné prof. dr. Dunay Anna, a bíráló bizottság elnöke dr. Farkasné dr. Fekete Mária, a bírálók prof. dr. Székely Csaba és dr. Pataki László voltak. A titkári feladatokat dr. Borbély Csaba látta el, a bizottság további tagjai dr. Kapronczai István, prof. dr. Balogh Péter, dr. Battay Márton, prof. dr. Ózsvári László és dr. Szabó Lajos professor emeritus voltak.
A disszertáció érdeme és fő tudományos eredménye az volt, hogy Szili Viktor PhD-értekezésében saját módszerével megalkotta a vágósertésollót, amely átfogó képet ad a sertéstartók gazdasági környezetének alakulásáról hazai és nemzetközi szinten egyaránt, kidolgozta és teszteléssel igazolta a vágósertés önköltség-kalkulációs modelljét, mely pontos számviteli és készletnyilvántartás nélkül, naturális mutatók és inputárak alapján számol vágósertés-önköltséget, és elősegíti a főbb paraméterek önköltségre való hatásának pontos számszerűsítését. Megalkotta továbbá a magyar komplex sertéstartás teljesítményindexet és a magyar sertéshizlalás teljesítményindexet, amelyek segítségével könnyedén értékelhető és összehasonlítható a sertéstartók naturális hatékonysága. Ezen eredményeket felhasználva Szili Viktor kidolgozta a módszertanát annak, hogyan állapítható meg részletes készletnyilvántartási rendszer hiányában a sertéshizlalás önköltséggörbéje, ami az önköltség alakulását mutatja a vágáskori tömeg függvényében.