2023. június 13-án a BIKE projekt keretében az AKI Nonprofit Kft. a Discovery Center Nonprofit Kft.-vel közösen szakmai napot szervezett Nagylókon és Szabadegyházán a fenntartható biomassza-termelés és -feldolgozás lehetőségeiről és jó gyakorlatairól. A rendezvény a bioüzemanyag-értéklánc két egymást követő állomásán zajlott, első felének egy mezőgazdasági üzem, a második felének pedig egy bioetanolgyár adott helyet. A program a bioüzemanyag-értéklánc teljes vertikumából vonzotta az érdeklődőket (többek között gazdálkodókat, politikai döntéshozókat, kutatókat és más piaci szereplőket).
A programot az AKI Nonprofit Kft. képviseletében Rácz Katalin kutatási igazgató nyitotta meg, aki az értéklánc szereplői közötti együttműködések fontosságát emelte ki a hazai és nemzetközi kutatásokban, valamint a környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság szükségességét hangsúlyozta. Óvári Csilla osztályvezető (AKI) a Nemzeti célok és lehetőségek a biomassza és megújuló energia előállításában című előadás keretében részletesen ismertette a jogszabályi követelményeket és a környezetvédelmi kihívásokat, amelyekkel a termelőknek jelenleg szembe kell nézniük. Ezt dr. Mozsgai Katalin tudományos tanácsadó (AKI) előadása követte A BIKE projekt eredményei és a fenntartható biomassza-termelésre vonatkozó technikai ajánlásai címmel, melyben többek között kitért a projektben azonosított új mezőgazdasági növényfajokban rejlő lehetőségekre, az alacsony ILUC-kockázatú (közvetlen földhasználat-változás) bioüzemanyag-tanúsítás megszerzésének lehetőségeire és a minősítés megszerzéséhez szükséges addicionalitási intézkedésekre. Az alacsony ILUC-kockázatú biomassza-alapanyag termelésének módszereit a gyakorlatban Prescher Péter (Feri Mezőgazdasági Bt.) dr. Láng Vincével (Discovery Kft.) közösen, a programnak helyet adó gazdálkodó üzem példáján mutatta be, ahol a precíziós gazdálkodási technikák és a forgatás nélküli talajművelés mint addicionalitási intézkedések sikeresnek bizonyultak. Felhívták a figyelmet arra, hogy a megnövekedett terméshozamok mellett ezek az intézkedések milyen pozitív hatással vannak a talajállapotra.
Ezt követően a résztvevők meglátogatták a Hungrana Keményítő és Izocukorgyártó és Kereskedelmi Kft. telephelyét, ahol Bakó Izabella, az ISCC auditora (Bureau Veritas Magyarország Kft.) bemutatta, hogy az ISCC hogyan tanúsítja a gazdálkodókat a Nemzetközi Fenntarthatósági és Szén-dioxid-tanúsítási Rendszer (International Sustainability and Carbon Certification System, ISCC-EU) fenntarthatósági kritériumai alapján, kiemelve a gazdálkodóknak szóló speciális információkat az auditálási folyamatról. Végül dr. Magyar Szabolcs és Juhász Krisztián, a Hungrana Kft. műszaki és termelési igazgatói mutatták be a cég különböző termelési folyamatait a kukorica alapanyagból a natív kukoricakeményítőig, a cukortermékekig és a bioetanolig. A Hungrana Kft. által előállított bioetanol az EU átlagát jóval meghaladó, több mint 80 százalékos ÜHG-kibocsátás-megtakarítási aránnyal rendelkezik a motorbenzinhez képest, így az európai piacon egyre inkább keresett termék. A rendezvény a gyár területén vezetett üzemlátogatással zárult, ahol a résztvevők megtekinthették a termelőberendezéseket működés közben, valamint néhány terméket is.