Május 23-án kezdődött a Salt- and Freshwater Aquaculture in Europe – Sustainable Seafood for the Future elnevezésű, kétnapos Eurofish konferencia Bukarestben, melyen az Agrárközgazdasági Intézetet a Halászati Információs Csoport munkatársa képviselte. A konferencia egy nyitó előadásból, három szekcióból és egy félnapos tereplátogatásból állt. A nyitó előadás a román Nemzeti Halászati és Akvakultúra Stratégia fő irányvonalait mutatta be, azaz az akvakultúra-termelés mennyiségének növelésére, a klímaváltozások hatásainak mérséklésére, a fenntarthatóság növelésére, illetve a kutatási és fejlesztési lehetőségek erősítésére helyezte a hangsúlyt.
Az első szekcióban az édesvízi akvakultúra kihívásairól és az azokra adható lehetséges válaszokról szóló előadások között szerepelt például a magyarországi afrikaiharcsa-termelés terén, a Bajcshal Kft.-nél végzett kutatási projekt és a hazai tógazdasági termelési rendszerek jelenét érintő kihívások bemutatása is. Megismerkedhettek az érdeklődők a dán Nordic Aquaculture Consuling Aps. modern recirkulációs rendszerekre szakosodott értékesítési politikájával, bemutattak egy általuk forgalmazott pisztrángtermelő rendszert is. Az előadások során a franciaországi tógazdaságok területét érintő, kormorán okozta becsült károkról, a romániai toktermelés előtt álló feladatokról, valamint innovatív termelési melléktermék-, illetve hulladékfeldolgozó rendszerekről is ismertetőt tartottak résztvevőknek.
A második szekcióban a sósvízi akvakultúrában használt azon fejlesztéseket mutatták be az érdeklődőknek, melyek során az alkalmazott fajok diverzifikációjára, vagyis új fajok termelésbe vonására törekednek a termelők.
A harmadik szekcióban a piaci információs rendszerekkel (FAO, EUMOFA) és az európai akvakultúra-termékek piacának alakulásával, továbbá tanúsító rendszerekkel, például a széles körben alkalmazott ASC-védjeggyel, valamint a standardhoz kötött biztosítási lehetőségekkel ismerkedhettek meg a konferenciára érkezett szakemberek.
A második napon a Nucet Halászati Kutató- és Fejlesztő Állomáson folyó munkába kaphattak betekintést az érdeklődők. A telepen zárt rendszerekben elsősorban tokféléket szaporítanak, valamint a hazaihoz hasonló módon polikultúrás rendszerekben pontyot állítanak elő, azonban az ikrát itt nem ragadásmentesítik, hanem hálókra tapasztva áramoltatják át rajtuk a vizet.