Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) idén nyolcadik alkalommal rendezte meg A mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer 2021. évi tapasztalatai című éves workshopját. A személyes részvétellel megtartott eszmecserén több mint 30 szakember vett részt, a kutatóintézet munkatársai mellett az agrárkárenyhítési, valamint díjtámogatott biztosítási rendszer működtetésében meghatározó hatósági szervezetek (MÁK, Nébih), biztosítók és biztosítóegyesületek, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint az Agrárminisztérium (AM) illetékesei voltak jelen. A rendezvény célja a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer 2021. évi működésének értékelése, valamint a 2022. év eddigi tapasztalatainak és várható tendenciáinak áttekintése, megvitatása volt.
A résztvevők dr. Lámfalusi Ibolyától, az AKI Fenntarthatósági Igazgatóságának helyettes vezetőjétől hallhattak előadást az időjárási kockázatok kezelését célzó rendszer I., II. és III. pillérének 2021. évi működési tapasztalatairól. Ezt követően a 2021-ben indult mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer kétéves működésének főbb jellemzőiról és tapasztalatairól számolt be dr. Keszthelyi Szilárd, az AKI Információs Rendszerek Igazgatóságának igazgatóhelyettese, illetve dr. Áldorfai György, a Tesztüzemi Információs Osztály kutatója.
A résztvevők kerekasztal-beszélgetésen fejthették ki a témával kapcsolatos véleményüket és gyakorlati tapasztalataikat. Az agrárkárenyhítés keretében 2021-ben leginkább az aszály okozott károkat, a kifizetett kárenyhítő juttatás több mint 80 százaléka az említett veszélynem okozta kiesést mérsékelte. A díjtámogatott biztosítások állománya az értékelt évben dinamikusan növekedett, amiben nagy szerepet játszott a terményárak jelentős emelkedése. Eredetileg a korábbi 7 milliárd forintos forrás 11 milliárd forintra történő emelését tervezte a tárca, azonban az igények láttán végül 13 milliárd forintos keretet biztosítottak, így hosszabb ideje először nem volt szükség visszaosztás alkalmazására. Előzetes információk alapján a 2022. évben még intenzívebben folytatódik a díjtámogatott biztosítások díjállományának növekedése. A mezőgazdasági krízisbiztosítást illetően – amelynek nem csak a kialakításához, de a működtetéséhez is folyamatos támogatást nyújt az AKI – a jelenlévők egyetértettek abban, hogy nagy szükség volt egy olyan eszközre, amely az időjárás hatásai mellett a piaci és egyéb kockázatok ellen is védelmet nyújt, és amely az állattenyésztési ágazat számára is elérhető. Az első kifizetések teljesülése az év második felében esedékes.
A tervek szerint 2023-ban is megrendezésre kerülő szakmai összejövetel jelentőségét az adja, hogy lehetőséget teremt az agrárirányítás, a hatósági szervezetek, az érdekképviselet és a biztosítók, valamint a kutatóintézet számára, hogy közösen áttekintsék a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer működését és eszmecserét folytathassanak a felhalmozott ismeretek, tapasztalatok szintetizálása érdekében.