Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI), az Agrárminisztérium (AM) és a Magyar Bankszövetség (Bankszövetség) idén hatodik alkalommal tartotta meg „Támogatások és finanszírozási folyamatok az élelmiszer-gazdaságban” című workshopját. A szakmai találkozón az agrárfinanszírozásban meghatározó bankok, garanciavállalók, lízingcégek és egyéb pénzügyi szervezetek képviselői, valamint az AM, a Bankszövetség és az AKI illetékesei vettek részt. A rendezvény célja a 2021. évi pénzügyi folyamatok értékelése, a vidékfejlesztési támogatások jövőbeni alakulásának áttekintése, valamint a 2022. évi várakozások megvitatása volt. A workshop aktív szereplői személyesen is találkozhattak, az érdeklődők online formában követhették az eszmecserét.
Dr. Goda Pál, az AKI ügyvezető igazgatójának köszöntő szavai után dr. Lámfalusi Ibolya, az AKI Fenntarthatósági Igazgatóságának helyettes vezetője a mezőgazdaság és az élelmiszeripar 2021. évi finanszírozási folyamatairól tartott előadást. Azt követően dr. Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár beszélt a vidékfejlesztési támogatások alakulásáról a kétéves átmeneti időszakban, illetve ismertette a 2023 utáni új Közös Agrárpolitika részleteit.
A program második felében Tresó István, a Bankszövetség Agrár munkacsoport elnökének üdvözlő szavai után Fazakas Péter (Takarékbank), Fórián Zoltán (Erste Bank), Laurinyecz Anita (Unicredit Bank), Leskó Tamás (AVHGA), Szabó István (OTP), Takáts Zsolt (Raiffeisen Bank) és Tresó István (Bankszövetség, K&H) felkért hozzászólók kerekasztal-beszélgetésen fejthették ki véleményüket, gyakorlati tapasztalataikat az elhangzottakkal kapcsolatban. A rendezvényen résztvevők egyetértettek abban, hogy a kihívások ellenére a mezőgazdaság és az élelmiszer-feldolgozás 2021-ben jobb évet zárt finanszírozási szempontból, mint 2020-ban. A hitelek állománya a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban egyaránt bővült, csakúgy, mint a kezességvállalásé és a lízingé. Az összességében kedvezőbb kép hátterében azonban az egyes szegmensekben (ágazatok, méretkategóriák) eltérő irányú változások zajlottak le.
A 2022. év az orosz–ukrán háború hatásai miatt lényegesen kockázatosabbnak ígérkezik, mint a korábbiak, és a piacok átrendeződésére lehet számítani. A kiszámíthatatlanabb gazdasági feltételek miatt finanszírozási oldalról nehezebb időszakra számítanak a pénzintézetek.
A workshop jelentősége, hogy lehetőséget teremt az agrárirányítás és a pénzügyi szervezetek képviselői közötti közvetlen kommunikációra, illetve a szakpolitikai és a finanszírozói szempontok ütköztetésére, megvitatására. A workshop a tervek szerint 2023-ban is megrendezésre kerül.