Zárásához érkezett a YOUCooperATE („Ifjúsági oktatási együttműködés a mezőgazdaság megújítására”) projekt, melynek keretében öt ország szakértői dolgoztak együtt egy olyan innovatív oktatásmódszertan kidolgozásán, amely az élelmiszer-gazdasági együttműködés, szövetkezés témakörében hivatott az agrárszakképzésben tanuló fiatalok ismereteit, készségeit bővíteni, fejleszteni.
A projekt keretében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) a következő intézményekkel működött együtt nemzetközi partnerségben, a képzési tanmenetek, oktatási anyagok és segédletek, offline és online képzési modulok kidolgozása céljából:
- Romanian Center for European Policies (Románia)
- National Institute for Cooperative Education (Olaszország)
- Civitas Foundation (Románia)
- National Union of Small Family Farmers and Producers (Bulgária)
- Farmers’ Parliament (Lettország)
Az AKI a fentieken túlmenően öt, az Agrárminisztérium fenntartásában működő agrárszakképző intézmény oktatóival és tanulóival fogott össze a projekt hazai tevékenységének megvalósítására:
- ÉASzC Baross László Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium (Mátészalka)
- ÉASzC Lippai János Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola (Nyíregyháza)
- ÉASzC Westsik Vilmos Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola (Nyíregyháza)
- AASzC Kétegyházai Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium (Kétegyháza)
- AASzC Mezőgazdasági technikum és Szakképző Iskola (Makó)
A fent nevezett iskolák összesen több mint 150 diákja bevezető kurzuson, több modulból álló online tanfolyamon, üzletiterv-készítő versenyen, valamint a megszerzett ismereteket gyakorlati tapasztalatokkal kiegészítő tanulmányi kirándulásokon és online nemzetközi workshopon vett részt. Utóbbi tevékenységük a projekt zárórendezvényéhez kapcsolódott, melynek keretében 2021. november 25-én és 26-án az AKI NKft. munkatársai ünnepélyes keretek között adták át az intézet díját az üzletiterv-készítő versenyen részt vevő diákoknak és az őket felkészítő tanároknak.
Az AKI köszönetét fejezi ki az Agrárminisztérium szakképzésért felelős államtitkárságának, az Északi Agrárszakképzési Centrum és az Alföldi Agrárszakképzési Centrum vezetőinek és közreműködő munkatársainak, illetve kiemelten a fentebb felsorolt intézmények igazgatóinak és a megvalósításban részt vállaló oktatóinak. Külön köszönet illeti az iskolák részt vevő tanulóit érdeklődésükért, kitartásukért.
A projekt eredménytermékei hamarosan elérhetők lesznek az online felületen, melynek indulásáról külön bejegyzésben fogunk hírt adni. Reményeink szerint a kidolgozott tematika részben vagy egészben bekerül az agrárszakképző iskolák oktatási programjába, illetve a jövőben hasonló tananyagfejlesztési projekteket inspirál majd akár az agrárszakképzésben, akár az oktatás más területein is.