Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft.-vel, valamint a Belügyminisztériummal együttműködésben 2021. szeptember 21-én szakmai műhelymunkát szervezett A szociális szövetkezetek szerepe a helyi fejlesztésben címmel. A rendezvényt dr. Goda Pál, az AKI ügyvezető igazgatója nyitotta meg, kitérve az Intézet szociális szövetkezetekre irányuló, 2017-ben megkezdett kutatási tevekénységeire. Ezt követően a résztvevőket Réthy Pál, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkára köszöntötte, ismertetve a hazai környezetben működő, közfoglalkoztatás alapjain szerveződött szociális szövetkezetek létrejöttének céljait, kontextusát, a munkahelyteremtés, valamint a helyi gazdaságfejlesztés terén elért legfontosabb eredményeit.
A továbbiakban a Fókusz Program keretében támogatott szociális szövetkezetek körében végzett 2021. évi kutatás eredményeit ismerhették meg a résztvevők az AKI munkatársai, Hamza Eszter és Rácz Katalin összefoglalásában. A kutatás fontos megállapítása, hogy a Fókusz Program keretében támogatáshoz jutott szociális szövetkezetek tevekénysége túlmutat a hátrányos helyzetű munkavállalók munkaerőpiaci integrációján, legtöbbjük magas hozzáadott értékű termékeivel, a vidéki lakosság életminőségét emelő szolgáltatásaival a vidékfejlesztés jellegadó szereplőjévé tudott válni. A Fókusz Programban támogatott szociális szövetkezeteket végigkísérő monitoringtevekénység 2021. évi tapasztalatait Tóth Miklós, az Ernst & Young Tanácsadó Kft. munkatársa ismertette, kitérve a Covid-járvány negatív hatásaira. Tóth Miklós előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy a járványhelyzettel szemben főként azon szövetkezetek mutatkoztak ellenállóbbnak, amelyek diverz portfóliójuknak köszönhetően a különböző tevékenységeik között rugalmasan tudták mozgatni kapacitásaikat.
A rendezvény további részében két zöldség-gyümölcs feldolgozással foglalkozó szociális szövetkezet képviselője mutatta be működését. A gyógynövényszirupok, szörpök, lekvárok, gyümölcsborok készítésével, valamint növényiolaj-préseléssel foglalkozó zalaszentgróti Natúr Ízek Szociális Szövetkezet elnöke, Fatér Balázs a szövetkezet gazdasági tevekénységei mellett kitért a szervezet környezeti, társadalmi szerepvállalására is. Ezt követően Gubik Marianna elnök asszony számolt be a bordányi Homokhátság Szíve Zöldség- és Gyümölcsfeldolgozó Start Szociális Szövetkezet működéséről, bemutatva a szövetkezet Legjava márkanévvel rendelkező, a 2019. évi OMÉK-on innovációs díjjal elismert prémiumtermékeit, a helyi alapanyagból készített gyümölcslekvárokat, grillszószokat.
A rendezvényt kerekasztal-beszélgetés zárta, amelynek felkért hozzászólói a szociális szövetkezetek továbbfejlesztési irányaival kapcsolatos véleményüket osztották meg a résztvevőkkel. Kovácsné Antunovics Ildikó, a Belügyminisztérium Szociális Szövetkezeti Osztályának vezetője kiemelte, hogy a Fókusz Támogatási Program a változó gazdasági környezetben is elérte kitűzött célját, a hátrányos helyzetű munkavállalókra irányuló munkahelyteremtést. Rámutatott a szociális szövetkezetek két markáns csoportja, az önfenntartó működésre képes forprofit szövetkezetek, valamint az elsődlegesen társadalmi célokat követő szövetkezetek eltérő fejlesztési igényeire. Lehel Andrásné, az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. munkatársa a Fókusz Program keretében támogatott szociális szövetkezeteket végigkísérő kutatás jelentőségét hangsúlyozta, amely a jövőben is követendő jó gyakorlatnak tekinthető. Kiemelte a társadalmi vállalkozások, köztük a szociális szövetkezetek jövőbeni szerepét kijelölő szakpolitikai stratégiaalkotás időszerűségét, valamint hangsúlyozta a társadalmi vállalkozásokat minősítő rendszer kialakításának fontosságát. Lechner Zsuzsa, a Társadalmi Vállalkozások Országos Szövetségének képviselője a társadalmi vállalkozások nagyfokú alkalmazkodóképességét, rugalmasságát emelte ki, amely a kialakult járványügyi helyzetben is lehetővé tette működésük fenntartását. A rendezvényt az AKI képviseletében Rácz Katalin zárta, bemutatva a Fókusz Programban támogatott szociális szövetkezetekre irányuló, 2022-re ütemezett kutatási tevekénységeket.